..:: BİLGİ VADİSİ ::.. BİLGİ VADİSİ RSS   TWİTTER   BİLGİ VADİSİ FORUM FACE GRUBU  

Anasayfa Kimler Çevrimiçi Bugünkü Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et
Geri git   ..:: BİLGİ VADİSİ ::.. > HABER BÖLÜMÜ > HABERLER > Gündem Haberler
Google

Konu Bilgileri
Konu Başlığı
Tekrar yaşanabilir..
Konudaki Cevap Sayısı
0
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler

Görüntülenme Sayısı
279

Yeni Konu aç Cevapla

Seçenekler Stil
Eski 21.05.09, 11:51   #1
akbay022
ONURSAL YÖNETİCİ

akbay022 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kullanıcı Bilgileri

Üye Numarası: 98
Nereden: Bilgivadisi
Yaşım: 42
Konular: 1822
Rep Bilgisi
Rep Gücü : 28
Rep Puanı : 950
Rep Seviyesi : akbay022 is a splendid one to beholdakbay022 is a splendid one to beholdakbay022 is a splendid one to beholdakbay022 is a splendid one to beholdakbay022 is a splendid one to beholdakbay022 is a splendid one to beholdakbay022 is a splendid one to beholdakbay022 is a splendid one to behold
Aktivite
Level: 46 [♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥]
Paylaşım: 114 / 1142
Güç: 1254 / 52932
Tecrübe: 70%

İletişim
Standart Tekrar yaşanabilir..

Tekrar yaşanabilir..

Mardin Artuklu Üniversitesi, Bilge köyünde katliamın sebeplerini araştırdı. Ürkütücü raporu NTV'ye açıklayan rektör Prof. Omay, şiddete yönelik ağır bir şizofrenik yapı tespit ettiklerini belirtti, yeni katliamların yaşanabileceği uyarısı yaptı.

Mardin Artuklu Üniversitesi, Bilge köyünde yaşanan katlimanın nedenlerini araştırdı. Üniversitenin rektörü Prof. Dr. Serdar Bedii Omay, araştırmanın sonuçlarını Canlı Gaste'ye anlattı.

Omay, "Çok katmanlı bir sosyal problemin, buzdağının ucundaki patlaması" olarak nitelediği olayla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Omay olayı "Ağır bir şizofrenik yapının birikimlerinin patlaması... Kökenleri 16. yüzyıla kadar gidiyor" diye açıkladı ve "Önleyici sosyal hekimlik önemli. Benzer husumetler yaygın ve tekrar edebilir. Öncelikli konu husumetlerin saptanması olmalı" dedi.

Can Dündar'ın soruları ve Prof. Omay'ın açıklamaları şöyle:

Can Dündar: Köye en son ne zaman gittiniz ve gözlemleriniz nelerdi?

Prof. Omay: Köyü en son geçtiğimiz hafta içinde ziyaret ettim. Karışık duygular vardı; hüzün, intikam, öfke, cehaletin farkındalığının meydana getirdiği pişmanlık... Bazı aileler köyden göç etti, bazı insanlar uzaklaştı. Bilge köyü artık 30-40 civarında insanın yaşadığı bir yer.

Böyle bir olayın şehrimizde meydana gelmesi, biz akademisyenleri de duygusal ve zihinsel şoka soktu. Artuklu Üniversitesi son kurulan üniversiteler grubundan. Sanki bu durumu hissetmişiz gibi, bir sosyal bilimler üniversitesi olma yolunda adımlar attık. Ağırlıklı olarak sosyoloji bölümünden ve çeşitli dallardan 50 kadar araştırma görevlisi üniversitemizde göreve başladı. Bu konuyla ilgili de genç öğretim görevlilerini ekip halinde görevlendirdik.

TESPİT DOĞRU YAPILMALI

Bu arkadaşlar her gün, gece ve gündüz köyde kendilerini tanıttı ve herklesle görüştü. Anket çalışmaları yaptılar. Sosyoloji ve psikoloji biliminin usullerini kullanarak ön incelemelerini tamamladılar. Sonuç şöyle çıktı; Çok katmanlı bir sosyal problemin, buz dağının üzerindeki zirvesi gibi; şiddete endeksli, sosyo-psikolojik ağır bir şizofrenik yapıyla karşılaştık. Böyle olayların ardından klasik olan bir reddetmedir. Sosyal topluluklarda 'böyle bir katliamı yapanlar bizden değildir' mantığı çalışır, ama burada böyle bir şey yok.

Bu katliamı köyün insanları birbirlerine yaptılar; bunu akademisyenler de ve Türkiye de kabul etmeli. Bunu yapmadan ne teşhis konulabilir ne de tedavi geliştirebilir.

Can Dündar: Şizofrenik yapı, hangi vesileyle kendini gösterdi, hangi neden baskın oldu?

Prof.Omay: Son derece basit gibi görünüyor. Birkaç yüz metrekarelik arazi davası ya da verilmeyen bir kız davası gibi iddialar atılıyor ortaya. Adli soruşturma devam ediyor tabii... Yargıda bulunmak bana düşmez ama ama bu iddialar, bu olay üzerinde hiçbir zaman rasyonelize etme imkanı olmayan sebepler.

Can Dündar: O köyü bölgeden ayıran bir özelliği var mı?

Prof.Omay: Hayır yok. Bu köyde vuku bulan bir olayla karşılaştık ama benim kanaatim bu örneğin bölgedeki birçok köyde de olabileceği. Sosyol psikoloji bilimi; raporda vurguladığımız gibi, örnekler bu gibi şiddet eylemlerinin tekrarlanacağını gösteriyor. Önleyici sosyal hekimlik etkili olur...

NİCEL BİRİKİMLER NİTEL PATLAMALAR

Can Dündar: Zamanlama olarak bir anlamı var mı? Mardin'in bunca yıl medeniyetler yatağı, uygar, çatışmasız bir kent olması. Şimdi böyle bir şeyin yanardağ gibi fışkırması. Zamanlamayla ilgili bir şey; neden şimdi?

Prof.Omay: Mutlak bir cevap vermek zor ama İbn-i Haldun'un tarih felsefesini işlediği Mukaddimesi'ne atıf yapmak lazım. Asabiyet kavramından bahseder ve nicel birikimlerin nitel patlamalara sebep olması; o meşhur diyalektik kaideyi ilk söyleyenlerden bir tanesidir.

Geleneğin üzerindeki yozlaşmanın ve modernitenin etik ilkelerinin kapalı aşiret yapılarına nüfuz etmesi ile, nitel patlama noktasına geldi diye yorumluyorum. Ama daha çok çalışmak gerekir.

Can Dündar: Mardin Valisi, çözüm önerisi olarak kızların okula gönderilmesi konusuna değindi. Ailelerin elini kolaylaştırması açısından kız okullarının yararlı olacağını söyledi. Siz ne düşünüyorsunuz?

Prof.Omay: Vali Bey son derece özverili ve yoğun çalıştı. Yakın dostum ve çok uğraştığını biliyorum. Bunun da samimi bir öneri olduğunu düşünüyorum. Ama konunun üzerinde biraz daha ayrıntılı olarak durmak hatta 'çözümün yerelliği çözümün sürekliliğini getirir' sloganı içinden çözüm üretmek yararlı olur. Valimizin önerisini de yerel çözüm önerilerinden bir tanesi olarak görüyorum. Biraz daha çalışıp, sistemleştirerek düzenlemek gerekli.
ww.uydulife.tv

Bookmarks

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)