..:: BİLGİ VADİSİ ::.. BİLGİ VADİSİ RSS   TWİTTER   BİLGİ VADİSİ FORUM FACE GRUBU  

Anasayfa Kimler Çevrimiçi Bugünkü Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et
Geri git   ..:: BİLGİ VADİSİ ::.. > SOSYAL KONULAR & EĞLENCE BÖLÜMÜ > SERBEST KÜRSÜ > Muhabbet & Sohbet
Google

Konu Bilgileri
Konu Başlığı
Öfke ile üzüntü arasındaki fark
Konudaki Cevap Sayısı
0
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler

Görüntülenme Sayısı
412

Yeni Konu aç Cevapla

Seçenekler Stil
Eski 04.09.09, 00:00   #1
kenan504
V.İ.P. ÖZEL ÜYE

kenan504 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kullanıcı Bilgileri

Üye Numarası: 779
Yaşım: 42
Konular: 121
Rep Bilgisi
Rep Gücü : 18
Rep Puanı : 296
Rep Seviyesi : kenan504 is a jewel in the roughkenan504 is a jewel in the roughkenan504 is a jewel in the rough
Aktivite
Level: 18 [♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥]
Paylaşım: 0 / 437
Güç: 131 / 19417
Tecrübe: 50%

İletişim
Standart Öfke ile üzüntü arasındaki fark

Öfke ile üzüntü arasındaki fark

İbnü'l-Mukanna' hazretleri buyurdu ki: “Kişinin affedip öfkesini yenmesi, özür dilemek zilletine düşmesinden daha iyidir.” Birisi ona sormuş : “Öfke ile üzüntü arasındaki fark ne­dir?” diye. O da şu cevabı vermiştir : “Üzüntü, senden büyük olanın senin arzuna muhalefet etmesinden hasıl olur. Öfke ise, senden küçük olanın senin arzuna muha­lefet etmesinden hâsıl olur.”

Bekir bin Abdullah el-Müzenî hazretlerine adamın biri sövüp saymış; o sükûtla karşıladığı halde adam daha da ileri gitmiş. Kendisine, “O sana hakarette bulunduğu gibi sen de ona hakarette bulun!” demişler. O da demiş ki : “Benim ağzım o kelimelere alışık değil, ayrıca onun hakkında kötü bir şey bilmiyorum ki, onunla ona karşılık vereyim. Onun hakkında yalan yere atıp ­tutmam bana halâl değildir.”

Sevr bin Yezîd hazretlerine adamın birisi, “Ey kaderi inançlı yani kaderi insanın kendisinin yarattığına inanan adam, ey Rafızî!” diye söylenmiş. O da şu karşılığı vermiş : “Eğer ben se­nin dediğin gibiysem, hakikaten kötü bir adamım, demek­tir. Eğer dediğin gibi değilsem, sana hakkımı helâl edi­yorum.”

Şu özellikler, cahilliğin alâmeti oalarak bildirilmiştir. Câhiller bu alâmetler ile belli olur:

Cahiller, her şeye öfkelenirler, sinirlenirler. Her şeye, insana, hayvana, hoşlanmadıkları bir şeyle karşılaştıkları her şeye kızarlar, öfkelenirler. Hattâ cansız varlıklara bile kızarlar. Bu, câhillik alâmetlerindedir.

İnsanların çoğunun başına ne gelmiş ise, hep öfke sebebiyle gelmiştir. Bir anlık öfke, insanın dünya ve âhıretini karartmaya yetmiştir. Resûlullah efendimiz hadîs-i şerîlerinde buyurdu ki:

“Muhakkak ki öfke, bir köz parçasıdır. Sizin hanginiz bu köz parçasının kendisinde hâsıl olduğunu görürse, eğer o anda ayakta ise otursun, oturmakta ise yatsın! “

“Kim ki öfkesinin gerektirdiği şeyi yapmağa muktedir olduğu hâlde yapmaz da öfkesini yenerse, kıyâmet günü Allahü teâlâ, onun kalbini hoşnutlukla doldurur.”
Îsâ aleyhisselâm buyurdu ki: “Allahü teâlâ buyurdu ki, Ey ademoğlu! Öfkelendiğin zaman beni hatırla ki , ben de gadaplandığın zaman seni hatırlayayım ve yardımımla seni memnun edeyim. Şüphesiz ki, benim sana olan yardımım, senin kendi nefsine yapacağın yardımdan daha hayırlıdır.”
ww.uydulife.tv
kenan504 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç Cevapla

Bookmarks

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)