..:: BİLGİ VADİSİ ::.. BİLGİ VADİSİ RSS   TWİTTER   BİLGİ VADİSİ FORUM FACE GRUBU  

Anasayfa Kimler Çevrimiçi Bugünkü Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et
Geri git   ..:: BİLGİ VADİSİ ::.. > HABER BÖLÜMÜ > HABERLER > Gündem Haberler
Google

Konu Bilgileri
Konu Başlığı
Kadir İnanır siyasete göz kırptı
Konudaki Cevap Sayısı
3
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler

Görüntülenme Sayısı
425

Yeni Konu aç Cevapla

Seçenekler Stil
Eski 13.10.09, 11:10   #1
akbay022
ONURSAL YÖNETİCİ

akbay022 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kullanıcı Bilgileri

Üye Numarası: 98
Nereden: Bilgivadisi
Yaşım: 42
Konular: 1822
Rep Bilgisi
Rep Gücü : 28
Rep Puanı : 950
Rep Seviyesi : akbay022 is a splendid one to beholdakbay022 is a splendid one to beholdakbay022 is a splendid one to beholdakbay022 is a splendid one to beholdakbay022 is a splendid one to beholdakbay022 is a splendid one to beholdakbay022 is a splendid one to beholdakbay022 is a splendid one to behold
Aktivite
Level: 46 [♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥]
Paylaşım: 114 / 1142
Güç: 1254 / 52933
Tecrübe: 70%

İletişim
Standart Kadir İnanır siyasete göz kırptı

Hiçbir siyasi liderin kendisi kadar halkla iletişim kuramayacağını iddia etti.

Ünlü film sanatçısı Kadir İnanır, kalabalık karşısında çok iyi konuştuğunu belirterek, hiçbir siyasi liderin kendisi kadar halkla iletişim kuramayacağını iddia etti.

45. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında basın toplantısı düzenleyen Kadir İnanır, kendisine gösterilen ilgiye teşekkür etti. İnanır, ''Benim bir özelliğim var kalabalıklara karşı müthiş konuşurum. Mesela siyaset yapsam, başlasam, kalabalıkların önüne çıksam, bu ülkedeki hiçbir siyasi lider benim kadar o halkla iletişim kuramaz. Böyle bir yeteneğim var benim, bunu bilmiyorsunuz. Umarım ki önümüzdeki seçimlerde görürsünüz'' dedi.
ww.uydulife.tv
Eski 13.10.09, 11:10   #2
akbay022
ONURSAL YÖNETİCİ

Kullanıcı Bilgileri

Rep Bilgisi
Rep Seviyesi : akbay022 is a splendid one to beholdakbay022 is a splendid one to beholdakbay022 is a splendid one to beholdakbay022 is a splendid one to beholdakbay022 is a splendid one to beholdakbay022 is a splendid one to beholdakbay022 is a splendid one to beholdakbay022 is a splendid one to behold
Aktivite

İletişim

''ESPRİ YAPTIM''

Siyasete hangi partiden atılacağıyla ilgili soru üzerine İnanır, ''Ben size espri olsun diye söyledim. Aşağı yukarı beş dönemdir seçimler ne zaman gündemde olsa gazetelerde benim adımı görürsünüz. Ben siyaset yaparım ama Meclis birbirine girer, bizi de yaşatmazlar orada'' dedi.

İnanır, ''İlerici, çağdaş düşünen, taş gibi bir sosyal demokrat'' olduğunu, bu düşüncelere sahip çıkan siyasi partileri destekleyebileceğini söyledi.

Kendisini 'partiler üstü' gördüğünü vurgulayan İnanır, sokağa çıktığında binlerce insanla konuştuğunu belirterek, ''Bu ülkenin çağdaşlaşması için ne kadar organizasyon varsa hepsinde beni görebilirsiniz'' diye konuştu.

Demokratik açılımla ilgili soru üzerine İnanır, ''Benim kadar Doğu'da film çeken yoktur. Doğu'da feodalizmin altında ezilmiş halkların özgürlüğü için yaptığımız filmlerin hepsi ortada. Onların içinde en muhteşemi 'Katırcılar' filmi. Bu ülkede yaşayan bütün dillerin sineması burada gösterilebilir. Film özgürlüktür'' dedi.

Kadir İnanır, 40 yıllık meslek hayatında gazetecilerin büyük desteğiyle karşılaştığını, sektörün medya desteğine ihtiyacı olduğunu vurgulayarak, ''Benim genç arkadaşlarıma biraz sahip çıkın'' dedi.
ww.uydulife.tv
Eski 13.10.09, 11:11   #3
akbay022
ONURSAL YÖNETİCİ

Kullanıcı Bilgileri

Rep Bilgisi
Aktivite

İletişim

ÇEKİM AŞAMASI AYRI FİLM KONUSU

Kemal Tahir'in aynı adlı eserinden sinemaya aktarılan Halit Refiğ'in yönettiği 'Karılar Koğuşu' filmiyle ilgili bir soru üzerine Kadir İnanır, filmin çekim aşamasının da ayrı bir filmin konusu olabileceğini ifade etti. Halit Refiğ'in, Kemal Tahir'in yakın dostu olduğunu ve 1970'li yılllarda kendisini de ünlü yazarla tanıştırdığını belirten İnanır, ''Hep beni Kemal Tahir'in gençliğine benzetirdi'' dedi.

Halit Refiğ'in bu filmi çekmek için uzun yıllar çaba gösterdiğini söyleyen İnanır, tamamı hapishanede geçen bir filmin üretiminin zor olduğuna işaret etti. Filmin bitmez hale geldiğini ve büyük bir emek sonucu ortaya çıktığını bildiren İnanır, ''Rahmetli bu filmi çekmekle çok mutluydu. Çok güçlü bir filmdi. Bence Türk sinemasının temel taşlarından bir filmdir'' diye konuştu.

Kadir İnanır, 12 Eylül dönemini anlatan ''Son Cellat'' filminin de bir filmin başına gelebilecek bütün olumsuzluklarla çekildiğini söyledi.

Filmin yapımcısının çekimlerin üçüncü günü öldüğünü, Amasya'ya 15 yıl aradan sonra kar yağdığını ve filmi eksi 20 derecede çektiklerini, bu filmin acısını hala sırtında hissettiğini belirten İnanır, ''Binbir yoksullukla film çekmeye karar vermiş gençleri kahraman ilan etmek lazım. Burada bir tek suçlu var: Bu filmi izlemeyen Türk halkı. Ne olur gidip izlesen... Biz kime sığınacağız, biz filmleri kime çekeceğiz'' dedi.

Yapımcıların kendisinin hangi filmlerde oynayacağını bildiğini vurgulayan İnanır, ''Öyle olur olmaz senaryoyu getiremez yani'' dedi.

Sinemada 40 yıl boyunca oturttuğu değerler olduğunu, oynayacağı filmlerin 'bir şey söylemesi'' ve bu söylediği şeylerin kendi diyaloglarıyla ters düşmemesi gerektiğini ifade eden İnanır, iki projeyi bu yıl ticari diye kabul etmediğini kaydetti.

Bağımsız, cesur gençlerin filmlerine Türk sinema seyircisinin ve bakanlığın destek vermesi gerektiğini belirten İnanır, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın çok eski arkadaşı olduğunu,ancak bakanlığın filmlere verdiği desteğin ancak o filmlerin yol ve otel masraflarına karşılayabildiğini söyledi.
ww.uydulife.tv
Eski 13.10.09, 11:11   #4
akbay022
ONURSAL YÖNETİCİ

Kullanıcı Bilgileri

Rep Bilgisi
Aktivite

İletişim

PASİF SANSÜR İDDİASI

12 Eylül dönemiyle ilgili oynadığı ''Darbe'', ''İsyan'' gibi filmlere hala televizyon kanalları tarafından 'pasif sansür' uygulandığını ileri süren İnanır, bu filmlerin gösterilmediğini ifade etti.

Kadir İnanır, ''İsyan'' filminde canlandırdığı karakter nedeniyle bu filmin o yıllar yasaklandığını, sinemada son 25 yıldır çektiği tüm filmlerin sorumluluğunu tek başına üstlenebileceğine belirtti.

SİNEMADA 40 YIL BELGESEL OLUYOR

Kadir İnanır, basın toplantısının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, sinemada 40 yılı doldurduğunu ve bu 40 yılın bir belgeselde toplanacağını söyledi.

Sinemadaki bu uzun yolculuğunda kendisine omuz veren birçok arkadaşını kaybettiğini bildiren İnanır, şöyle devam etti:

''Şimdi kamera arkasını, fotoğrafları gördükçe o 40 yılın çabuk geçmediğini görüyorum. Müthiş duygulanıyorum. Buradan bir belgesel ve kitap çıkacak. Yıllardan beri Türk Sinema Kurumu kurulsun, sinemayla ilgili tüm belgeler bakanlığın kontrolünde korumaya alınsın diyoruz. Şimdi sadece benim arşivim 30-40 metrekarelik alanı dolduracak kadar. Yıllardır uğraşıyoruz ama hala bunları bir yere toplanamadı. Biz devletin elinde toplansın istiyoruz.''

Türk sinemasını bağımsız, tek başına değerlendirmemek gerektiğini vurgulayan İnanır, sözlerini şöyle tamamladı:

''Türk yazan hangi kurum ve kuruluş varsa bana deyin ki Türk yazan şu kurum ve kuruluş çağdaş anlamda dünyayı yakalamış, pırıl pırıl, ekonomik özgürlüğü olan... Türkiye'de ne uluslararası başarıyı yakalamış? Türk ekonomisi mi, Türk basını mı... Türk ne? Tek başına bir meslekten bir başarı niye bekliyorsunuz ki? Bir bakıyorsunuz ki devletle bir ilişkisi var. Türkiye'de sansür kalktı ama bir vali isterse bir şarkı, bir filmi toplumda infial yaratır diye 'oynatmayacağım' diyebilir. O yetki duruyor hala... Bunun adı sansür değil mi?''
ww.uydulife.tv

Bookmarks

Etiketler
kadir inanır siyasete göz kırptı

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)