..:: BİLGİ VADİSİ ::.. BİLGİ VADİSİ RSS   TWİTTER   BİLGİ VADİSİ FORUM FACE GRUBU  

Anasayfa Kimler Çevrimiçi Bugünkü Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et
Geri git   ..:: BİLGİ VADİSİ ::.. > HABER BÖLÜMÜ > HABERLER > Türkiye'den Haberler
Google

Konu Bilgileri
Konu Başlığı
şair yusuf hayalloğlunu kaybettik
Konudaki Cevap Sayısı
3
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler

Görüntülenme Sayısı
504

Yeni Konu aç Cevapla

Seçenekler Stil
Eski 04.03.09, 02:35   #1
FIRAT ELK UYDU
V.İ.P. ÖZEL ÜYE

FIRAT ELK UYDU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kullanıcı Bilgileri

Üye Numarası: 712
Nereden: ANKARA ATAKULE
Konular: 12
Rep Bilgisi
Rep Gücü : 0
Rep Puanı : 10
Rep Seviyesi : FIRAT ELK UYDU is on a distinguished road
Aktivite
Level: 5 [♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥]
Paylaşım: 0 / 104
Güç: 13 / 4697
Tecrübe: 19%

İletişim
Standart şair yusuf hayalloğlunu kaybettik

Bir süredir hastanede tedavi görmekte olan şair-şarkı sözü yazarı Yusuf Hayaloğlu hayatını kaybetti.
Akciğerinde oluşan ödem nedeniyle son 24 saati yoğun bakımda geçiren Yusuf Hayaloğlu bugün sabah saatlerinde solunum yetmezliğinden hayata gözlerini yumdu.

Başta Ahmet Kaya olmak üzere birçok sanatçının şarkı sözlerini yazan, aynı zamanda Ahmet Kaya'nın eşi Gülten Kaya'nın ağabeyi olan Yusuf Hayaloğlu 3 çocuk babasıydı.

Arkasında yüzlerce şarkı sözü ve "Gözleri İntihar Mavi" adlı bir de şiir kitabı bırakan Hayaloğlu'nun ,"Hani Benim Gençliğim", “Başım Belada", "Kod Adı Bahtiyar, "Başkaldırıyorum", “Ayrılığın Hediyesi”, “Yüreğim Kanıyor" gibi onlarca şarkı sözü Ahmet Kaya tarafından bestelenmiş ve yorumlanmıştı.

Yusuf Hayaloğlu 56 yaşındaydı...

YUSUF HAYALOĞLU KİMDİR?
1952 yılında Elazığ’da dünyaya geldi. İlk, Orta ve Liseyi Elazığ’da bitirdi. Şiir yazmaya lise yıllarında başladı. Elazığ’da lise öğrencisi iken yerel Uluova Gazetesinde günlük yazı, haber ve röportajları yayınlandı.
Okul yıllarında bilgisi, kültünü ve efendi kişiliği ile her zaman göz doldurur, girdiği şiir ve kompozisyon yarışmalarında mutlaka dereceye girer ve ödüle hak kazanırdı.
Elazığ Lisesinden mezun olduktan sonra Uluova Gazetesi’nin yazarlığının yanı sıra uzun bir süre de Ulusal Hürriyet Gazetesi’nin Elazığ muhabirliğini başarılı bir şekilde sürdürdü.
Elazığ’dan ayrılıp İstanbul’a yerleşen Yusuf Hayaloğlu, burada uzun yıllar sanatçılara şarkı sözü yazarlığı ve reklâmcılık yaparak yaşamını sürdürdü. Şiirlerini ve 30 yıllık birikimleri albüm kasetler ve CD’ler halinde yayınladı. “AH ULAN RIZA” adlı şiiri ile büyük isim yaptı.
2000’li yıllarda Ulusal yayın yapan Flash Tv’de “ŞAİR’İN YERİ” adlı şiir ve Halk Müziği ağırlıklı ve büyük bir beğeniyle izlenen programı yapmaya başladı.
Gençlik Yılları Elazığ`da Geçti

Vefat eden şair ve söz yazarı Yusuf Hayaloğlu, 1969-1972 yılları arasında Elazığ Lisesinde eğitim gördü.Elazığ Lisesi kayıtlarından derlenen bilgilere göre, 7 Ekim 1969`da eğitim gördüğü Haydarpaşa Lisesinden tasdiknameyle ayrılan Yusuf Hayaloğlu, 1969-1970 eğitim öğretim yılında Elazığ Lisesine kayıt oldu.
Hayaloğlu, bu dönemde 4-C sınıfında 1950 numarayla eğitim gördü. Lise ikide 5 Edebiyat B sınıfında eğitimine devam eden Hayaloğlu, bu dönemde sınıfta kaldı. Ertesi yıl 5 Edebiyat C sınıfında eğitimini sürdüren Hayaloğlu, ikinci yılında da sınıfta kalınca, dönemin mevzuatına göre 15 Mayıs 1973`te Elazığ Lisesinden tasdiknameyle ayrıldı.
Yusuf Hayaloğlu`nun lise birinci sınıf (4-5) ders notları okul kayıtlarına göre şöyle: ``Edebiyat 7, Kompozisyon 7, Tarih 5, Coğrafya 7, Cebir 5, Geometri 5, Biyoloji 7, Fizik 6, Kimya 6, İngilizce 10, Beden Eğitimi 7, Milli Güvenlik 7, Resim 9``
Yusuf Hayaloğlu (56), sabah saatlerinde, 8 gündür tedavi gördüğü Bakırköy Acıbadem Hastanesinde solunum yetmezliği nedeniyle yaşamını yitirmişti.

ŞİİRLERİ SEVİLEN ŞARKILAR OLDU

'Yorgun Demokrat'ın, 'Nazlıcan ve Bedirhan'ın, 'Hani benim gençliğim'in, 'Bir acayip adam'ın ve yüzlercesinin şairi... Şiirleri başta Ahmet Kaya olmak üzere birçok sanatçı tarafından şarkı olarak bestelenen Hayaloğlu, Ahmet Kaya'nın eşi Gülten Kaya'nın da ağabeyiydi. Ahmet Kaya'nın sevilen birçok şarkısının söz yazarıydı. "Gözleri İntihar Mavi" adlı şiir kitabı bulunan Hayaloğlu'nun ünlü şarkıları Hani Benim Gençliğim, Başım Belada, Giderim, Adı Bahtiyar, Başkaldırıyorum, Ayrılığın Hediyesi, Yüreğim Kanıyor, Nerden bileceksiniz gibi şiirleri Ahmet Kaya tarafından bestelenmiş ve yorumlanmıştı.

Click this bar to view the full image.
ww.uydulife.tv
Eski 04.03.09, 11:16   #2
makinist

makinist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kullanıcı Bilgileri

Üye Numarası: 1
Nereden: Yalova
Yaşım: 46
Konular: 2124
Rep Bilgisi
Rep Gücü : 10
Rep Puanı : 1000
Rep Seviyesi : makinist isimli üye Tecrübe puanını kapatmıştır.
Aktivite
Level: 48 [♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥]
Paylaşım: 119 / 1190
Güç: 1403 / 55509
Tecrübe: 61%

İletişim
Arrow

Allah rahmet eylesin. Haber için teşekkürler.
ww.uydulife.tv

LÜTFEN VERİLEN EMEĞE SAYGI DUYALIM

makinist isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 04.03.09, 11:31   #3
akbay022
ONURSAL YÖNETİCİ

akbay022 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kullanıcı Bilgileri

Üye Numarası: 98
Nereden: Bilgivadisi
Yaşım: 42
Konular: 1822
Rep Bilgisi
Rep Gücü : 28
Rep Puanı : 950
Rep Seviyesi : akbay022 is a splendid one to beholdakbay022 is a splendid one to beholdakbay022 is a splendid one to beholdakbay022 is a splendid one to beholdakbay022 is a splendid one to beholdakbay022 is a splendid one to beholdakbay022 is a splendid one to beholdakbay022 is a splendid one to behold
Aktivite
Level: 46 [♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥]
Paylaşım: 114 / 1142
Güç: 1254 / 52981
Tecrübe: 70%

İletişim

Allah ramet eylesin yakınlarına sabır ihsan eylesin...
ww.uydulife.tv
Eski 04.03.09, 12:02   #4
akiwa
ELEKTRONİKÇİ

akiwa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kullanıcı Bilgileri

Üye Numarası: 643
Yaşım: 43
Konular: 2
Rep Bilgisi
Rep Gücü : 0
Rep Puanı : 10
Rep Seviyesi : akiwa is on a distinguished road
Aktivite
Level: 4 [♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥]
Paylaşım: 0 / 75
Güç: 9 / 3404
Tecrübe: 3%

İletişim

allah ramet eylesin.tüm ailesi ve sevenleine baş sağlığı dilerim. bu hazırlayan arkadaşa tekra teşekür ederim.. bende yusuf hayaloğlu hayranıydım..
ww.uydulife.tv
akiwa isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç Cevapla

Bookmarks

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)